Komunikační model 4 uši

Napsal Skoropsycho.bloger.cz (») 2. 1. 2011 v kategorii Psychočlánky, přečteno: 3813×
ucho.jpg

Teprve nedávno jsem zjistil, proč se muži a ženy tak často míjí v komunikaci a vzniká mnoho nedorozumění. Odpověď je jednoduchá: Model „4 uši“.

S tímto komunikačním modelem přišel německý psycholog Friedmann Schulz von Thun. Většina lidí ví, že  informace má více úrovní. Kromě té věcné („Odpadkový koš je plný, lásko“) obdržíme i určitý druhotný obsah, který mnohdy zůstane nevyřčen, ale visí ve vzduchu („Měl bys s ním skočit, jinak večer nic nebude“). Některým mužům tento skrytý obsah nedochází, jen suše přikývnou a pokračují v cestě k televizi. Jiní muži mají již s následky praktickou zkušenost a vědí jak reagovat. Schulz ale přichází s poznatkem, že informace nese dokonce úrovně čtyři.

Čtyři úrovně komunikace jsou:

4usi Věcná úroveň (Factual mouth / ear) – má informativní rovinu, jde o konstatování skutečnosti. „Koš je opravdu plný.“

Úroveň vyžadovaní (Comand mouth / ear) – jedna osoba po druhé něco chce. „Chci, abys vynesl smetí.“

Úroveň vztahová (Relationship mouth / ear) – oznamuje jaká je hierarchie vztahu. „Já ti říkám, abys vynesl koš, protože je to tvá práce.“

Úroveň vlastních pocitů (Self-revelation mouth / ear) – tato úroveň komunikace vyjadřuje niterné pocity druhého. „Je mi nepříjemné, že ten koš je plný.“ Zde zrovna příklad s košem plně nevystihuje Self-revelation mouth / ear.

A proč že se to nazývá teorie čtyř uší (úst)? Protože na tom jak se zachováme, rozhoduje "ucho", které právě poslouchá. Ve chvíli, kdy sdělení špatně interpretujete a přiřadíme mu jinou úroveň, než odesílající zamýšlel, může rychle dojít k nedorozumění. Mnohdy může jít vážně o věcnou úroveň, kdy žena pouze konstatuje stav věcí, ale mužská hrdost si to vyslechne svým „vztahovým uchem“ a okamžitě je oheň na střeše.

Samozřejmě model „4 uši“ se nevztahuje pouze na partnerskou komunikaci, ale na komunikaci vůbec. Nyní ovšem víte, jak reagovat, když se Vás drahá polovička zeptá, zda se jdete osprchovat první, nebo chcete raději jahodový, nebo malinový nanuk.

Zdroje:

Effective communication

Toktalk.net

Four sides model

Medilibrary.org


Doporčujeme:

Konstrutkivní hádka: když partner opravdu prudí

Chyby v komunikaci 2.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a jedenáct